Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor?


Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor ise Yıkama sonuna ulaşırsınız ancak çamaşırlarınız hala ıslak. Düzgün bir şekilde temizlenmemiş bile olabilirler. konumuz çok tanıdık geliyor mu? O zaman çamaşır makinesinin olması gerektiği gibi Çalışmıyor,  Çamaşır makinenizin neden dönmediğini anlamak için önce tam olarak nasıl dönmediğini bilmeniz gerekir. Sıkma devrinde farklı sorunların farklı uyarı hata işaretleri olacaktır.Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor

Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor Çözüm Ve Arızaları İlk tahmin tıkanmış bir boşaltma hortumu

Çamaşır Makinesi Neden Sıkmaz

Birçok kişinin kafa karıştırıcı bir şekilde aynı dili kullandığını bildiren iki tamamen farklı belirtileri vardır, bu yüzden doğru makaleye baktığınızdan emin olmanız önemlidir, Eğer yıkayıcı dönmediğini söylerseniz, tamburun döngünün herhangi bir kısmında dönmediği anlamına gelirse, farklı bir ürüne ihtiyacınız var demektir, çamaşır makinesi tamburu dönmüyor . Tamburun normalde yıkama ve durulama üzerinde döndüğü bir yıkayıcıya araştırıyorsanız, ancak döngü sonunda hızlı dönüş yapmıyorsanız, bu makaleye devam edin.

Yıkama Sonunda Sıkma Yapmıyor

Kontrol edilecek ilk şey yıkama yüküdür. Modern çamaşır makineleri denge korumasının dışında inşa edilmiştir ve ciddi hasarlara karşı korumak için dengeli yüklerin dışarı atılmasını reddeder. Bu problem için en kötü yükler, ıslakken ya da küçük yükler, özellikle aralarında tek bir ağır madde varsa, ağır olan tek parçalardır.

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ve Sıkma Yapmıyor

Bu nedenle, gerçek bir hata olmaması için her zaman bir olasılık vardır. Yıkayıcının yükü olmayan veya tamamen farklı (daha dengeli) bir yük ile birlikte dönüp dönmediğini hızlı bir kontrol edin. Eğer varsa, bu sorunu anlamak için bu makaleyi dikkatlice kontrol edin – Çamaşır makinesi sadece tek bir parça veya çok küçük yükler döndürmez.

Sıkmıyor çünkü suyu doğru drenaj yapamıyor Suyu düzgün şekilde dışarı pompalamaz ise

Bir çamaşır makinesi, su boşaltmıyor sa ya da kısmi tıkanıklık nedeniyle izin verilen süre içinde tam olarak değil de, hızlı bir dönüş yapmayı reddedecektir. Bununla birlikte, çamaşır makinesinin suyu düzgün bir şekilde dışarı atmadığı ve içeride çok fazla bir şey kalmadığı açıkça görülmedikçe, bir pompa probleminden şüphelenmeye başlama. Doğal olarak içeride bırakılacak su miktarını karıştırmayın çünkü yıkayıcı düzgün bir şekilde pompalamamış olmasından kaynaklanan miktarla bükülmemiştir.

Su seviye Şalteri Hatası

Belki sadece suyun boşa gitmediğini düşünüyor çünkü “su artık gitti” sinyalini almıyor. Çamaşır makinesi, basınç sistemi söylendiğinde suyun başarıyla pompalandığını biliyor. Arızalı bir basınç anahtarı veya (daha yaygın olarak) bir tıkanıklık, gönderilmekte olan sinyali durdurabilir, böylece rondela dönmeyi reddeder. Sık sık çamaşırları dağıttığı başlangıçtaki yavaş dönüşü yapar, sonra tıklatıp durur.

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Arıza

Bir çamaşır makinesinin su seviyelerini nasıl kontrol ettiğini ve suyun ne zaman aktığını anlayabilmek için bu makaleyi inceleyin – Çamaşır makinelerinin su seviyelerini nasıl kontrol ettiği (ürünlerde ortak basınç sistemi arızaları ve onarım yardımları için bağlantılar vardır).

Motor dönmüyor ya da kayış Atmış Olabilir

Yıpranmış bir motorun (veya daha yaygın olarak aşınmış karbon fırçaların) sıkma hızına ulaşması için mücadele etmesine, ancak tamburun yıkama ve durulama işlemine başlamasını sağlaması mümkündür. Normalde böyle bir arıza yıkama ve durulamada sorunlara yol açabilir, bu yüzden çok olası değildir.

Bununla birlikte, dönme döngüsüne geldiğinde, motor bir sıkma girişiminde bulunur, ancak garip bir ızgara veya çatırdama sesi çıkarır ve yarı yürekli sesler duyulur (belki hızda yukarı ve aşağı yönde dalgalanır), motorda bir arıza olabilir. Motor bir sürü fırçalar şüpheli olabilir ama aşırı kıvılcım değilse o PCB veya bir bağlantı arıza üzerinde bir sorun olabilir.

 1. Kullanılan programı kontrol edin. Mümkünse, daha yüksek bir sıkma döngüsüne geçin.
 2. Boşaltma hortumunun bükülmediğinden veya kısıtlanmadığından emin olun.
 3. Yükün büyüklüğünü kontrol edin. Aşırı yüklü veya yetersiz bir yıkayıcı dengesiz hale gelebilir ve azaltılmış bir hızla dönebilir. Öğeleri ekleyin, kaldırın veya yeniden dağıtın ve bir drenaj ve sıkma döngüsü başlatın.

Çamaşır Makinesi Su Tahliye Pompası

Yıkayıcı tahliye edilmezse, pompa kayışı kırılmış olabilir veya yıpranmış olabilir. Kayışı kontrol edin ve aşırı aşınma belirtileri gösteriyorsa değiştirin.

Çamaşır Makinesi Drenaj Pompası

Yıkayıcı su tahliye etmezse, tahliye pompası arızalı olabilir. Ayrıca, drenaj pompasına veya drenaj hortumuna takılan küçük bir çorap veya başka bir giyim eşyası için de yaygındır. Pompayı değiştirmeden önce her iki tıkanıklığı kontrol edin.

Tıkanmış Pompa veya Hortum

Yıkayıcı tahliye edilmeyecekse tıkalı bir pompa veya hortum olabilir. Küçük çorabın veya diğer küçük kıyafetlerin su tahliye sistemine girmesi ve pompanın veya pompanın kendisine giden hortumun tıkanması yaygındır. Giysi eşyasını çıkarmak için hortumları pompadan çıkarın. Yıkandığında yıkayıcıdaki herhangi bir suyun hortumlardan dışarı akacağını unutmayın.

Yıkama programı sıkma işleminde sorun

 • Kolay Ütü fonksiyonu seçilmiş olabilir. Bu fonksiyon yıkama programının çalışmasına engel olmaz; fakat daha düşük bir hızda (yani daha düşük devirde) çalışmasına neden olur.
  • Kolay Ütü fonksiyonunu mu kullanıyor musunuz? Fonksiyonu iptal etmeyi deneyin.
 • Sıkma işlemini devre dışı bırakmış olabilirsiniz.
  • Sıkma düğmesini ya da butonunu kontrol ederek sıkma işlemini devre dışı bırakıp bırakmadığınızdan emin olun.
 • Her sıkma işleminden önce çamaşır makinesi suyu boşaltır: eğer boşaltma pompası ya da boşaltma hortumu tıkalı ise bu işlemi gerçeleştiremeyebilir.
  • Boşaltma pompası ya da hortumunun düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin: pompaya takılmış olan yabancı maddeleri çıkarın. Boşaltma hortumunu çıkarıp içinde kalan suyu boşaltmayı deneyin.
 • Çamaşır makinesine yüklediğiniz çamaşır miktarı programın yükleme kapasitesinden fazla olabilir. Bölye bir durumda çamaşır makinesi aşırı sarsıntılı çalışmamak için yıkama programını durdurabilir.
  • Çamaşır makinesini kullanım kılavuzunda belirtilen kapasitesinin üstünde yükleyip yüklemediğinizi kontrol edin.

ON Kontrolü

Su tahliye edilirse, test edicide bir test cihazı ile ara olup olmadığını kontrol edin. Isıtıcıya erişmek için muhafazanın yan duvarlarından birini çıkarın. TEN hatası, CMA’nın çalışmasını engeller. Böyle bir TEN’in değiştirilmesi gerekiyor.

Çamaşır Makinesi Motor kontrolü

Elektrik motoruna erişmek için, gövde duvarlarını çıkarmak gerekir. Motoru sökmeden önce, tellerin ve bağlantı elemanlarının konumunun fotoğraflanması önerilir. Artık tahrik kayışını çıkarabilir, terminali elektrik kablolarıyla ayırabilir, vidaları gevşetebilirsiniz.

Motoru kızaklardan dikkatlice çıkarın ve toplayıcı fırçalarını çıkarın. Uzun süreli kullanımda, fırçalar aşınır, motor gücü kesilir, MCA çamaşırları iyi sıkamaz. Aşınmış fırçalar (5 mm’den kısa) değiştirilmelidir. Fırçalar 5 mm’den uzunsa, motor gövdesindeki kaçakta bir arıza olabilir. Sorun gidermeden sonra, motoru kızaklara takın ve ters sırayla düzeltin.

kontrol

Gövde duvarlarını monte etmeden, SMA’yı ağa bağlarız ve sıkma modunun çalıştığından emin oluruz. Artık çamaşır makinesini kapatabilir ve kasayı tamamen monte edebilirsiniz.

Elektronik modül

Çok nadiren, eğirme modundaki bir arıza elektronik modülün zarar görmesinden kaynaklanabilir. Değiştirilmesi gerekiyor.

Sonraki Servis Önceki Servis
1 Yorum
 • Teknik Servis
  Teknik Servis 5 Ekim 2020 17:44

  SEG Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor

  SEG Çamaşır Makinesi SCM 9100

  SEG SCM 9100 9kg Çamaşır Makinesi

  SEG SCM 5800 A+ 5 kg Çamaşır Makinesi

Yorum Yap
comment url