Samsung Çamaşır Makinesi DC Hata Kodu

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu DC Eski veya üstten yüklemeli Samsung yıkayıcınız bir dC hata kodu görüntüler. Bunun anlamı ne? Döngüleri sırasında bir denge sorunu gösterir. Daha önceki modellerde, balanstan çıkmak, sıkma devri sırasında ciddi titreşimlere neden olur ve dC hatası meydana gelir. Modern modeller çevrimi durdurabilir ve sistem dengeyi sürdüremezse bir UE hatası gösterebilir.

Samsung Çamaşır Makinesi DC Hata Kodu


Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu DC

Ekransız Samsung yıkayıcılarda, bu hata ile tüm sıcaklık göstergeleri yanar ve tüm yıkama modu göstergeleri yanıp söner.

Sıkma işlemi sırasında tambur dengede değil. Çamaşır demetleri, cihazın dengesini kaybetmesini sağlar ve çamaşır makinesi güçlü bir şekilde sallanır. Dengesizliğin ana nedenleri şunlardır:

  • Yatak çarşaflarını yıkarken, küçük parçalar nevresim kapağına girebilir. Yani çamaşırlar büyük bir paket haline geldi.
 • Tambur aşırı yüklenmiş veya aşırı yüklenmiş.
 • Çamaşırlarınızı 60 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta yıkarsanız, durulama işlemi sırasında çamaşır makinesine biraz fazla su girer. Bu hafif bir dengesizliğe neden olabilir. Su sıcaklığını seçerken not edin.
 • Ayrıca, mekanik problemler arızaya neden olabilir. Yataklar aşınmış veya paslanmışsa veya mil kıvrılmışsa, titreşim artar ve yıkayıcı hiç dönmeyebilir.

Kazan nasıl dengelenir

Modern Samsung çamaşır makineleri tamburu varsayılan olarak dengeledi. Bu ek fonksiyona “Denge kontrolü” denir. Bu durumda, sistem sorun yaşanıncaya kadar sıkma devrine devam etmeyecektir. Davul, farklı yönlere döner, yavaşlar ve ardından gidermek için hızlandırır.

Dönüşün maksimum hızını ayarlarsanız, ancak yıkayıcı hala dengede değilse? Sonra çamaşır makinesi, parçalara zarar vermeyecek şekilde sıkma hızını önemli ölçüde azaltacaktır. Diğer seçenek ise sistemin sıkma döngüsünü durduracağı ve dC hata kodunun ekranda görüneceğidir.

Yıkayıcı nasıl dengelenir?

 1. Çamaşır makinesini fişten çekin.
 2. Yıkayıcı döngünün ortasında durursa, boşaltmanız gerekir.
 3. Ön panelin altında küçük bir kapı bulun. Arkasında bir pompa var.
 4. Kapıyı aç. Altına bir kap yerleştirin ve pompanın tapasını çıkarın.
 5. Suyu boşaltın ve ardından yıkayıcının kapağını açın.
 6. Çamaşırları elle eşit şekilde yerleştirin veya öğelerin yarısını küvetten çıkarın.
 7. Ardından yıkama işlemine devam edin.

Çamaşırları üstten yüklemeli çamaşır makinelerinde yeniden düzenlemek daha kolaydır çünkü kapıyı açmadan önce suyu tahliye etmeniz gerekmez. Çamaşırları yeniden mi ayarladın? Yıkama makinesi sıkma işlemi sırasında hala sallanıyorsa, karşı ağırlıkları kontrol edin. Yıkayıcının ön ve arka panellerinin arkasında bulunurlar ve tambura bağlanırlar. Bazen çamaşır makinesinin dengesini bozan gevşeme yaparlar.

Dengesizlik ve dC hata kodu nasıl önlenir

Tamburu Samsung çamaşır makinesi standartlarına göre yüklediğinizden emin olun. 3 kg’lık bir yıkayıcı ise tamburu tamamen doldurmanıza gerek yoktur. 2/3 dolu olmalıdır. İşte size bazı ekstra tavsiyeler.

 • Çamaşır makinesini çok büyük parçalarla doldurmayın. Islandıklarında ağırlaşırlar ve yıkayıcıyı aşırı yükleyebilirler ve dengeyi kaybederler.
 • Çamaşır makinesinin doğru dengeyi sağlaması için irili ufaklı parçaları birlikte yüklemeyi deneyin.
Sonraki Servis Önceki Servis
1 Yorum
 • Teknik Servis
  Teknik Servis 12 Ekim 2020 09:56

  Samsung çamaşır makinesi HE1 hatası

  Samsung Çamaşır Makinesi 3E Hatası Çözümü

  Samsung Çamaşır Makinesi arıza Kodları SUD

  Samsung çamaşır makinesi hata kodu

  Samsung çamaşır Makinesi H1 hatası

  Samsung HE hata kodu

  Samsung Çamaşır Makinesi resetleme

  Samsung Çamaşır Makinesi 5C hatası

Yorum Yap
comment url