Samsung Çamaşır Makinesi e3 Hatası

Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu E3 Bazen Samsung çamaşır makinesi çalıştıktan sonra aniden duruyor. Tamburun dönmesini durdurur ve drenaj pompasını açar. Aynı zamanda, ekran OE, OF, E3, OC hata kodunu gösterir.Samsung Çamaşır Makinesi Hata Kodu E3 sebebi

Yeni Samsung çamaşır makinesi modelleri, 0E hata kodunu veriyor. Aynı olan E3 hatası, 2007’den önce üretilen modellerde ortaya çıkar.

E3 hata kodunun anlamı

Ekransız Samsung yıkayıcısında E3 hata kodu

Samsung rondelalardaki E3 hatası su ile tambur taşması anlamına gelir. Su seviye sensörü, tamburda çok fazla su olduğunu belirten bir sinyal gönderir. Daha doğrusu, seçilen program için gerekenden daha fazla su vardır. Bu nedenle, çamaşır makinesi yıkama işlemini durdurur. Ardından, cihaz boşaltma pompasını açar ve E3 hata kodunu görüntüler.

E3 hata kodu su ile aşırı dolumu gösterir. Çamaşır makinesinde görüntülenen bu hatanın anlamı budur. Her ne kadar bu hata kodları yanlış basınç şalteri okumalarını gösterebilir.

Samsung çamaşır makinesinde ekran bulunmuyorsa, hata nasıl tespit edilir? Paneldeki göstergeleri kontrol edin. 40 ° C, soğuk su lambaları ve tüm yıkama modları aynı anda yanıp söner.

Samsung çamaşır makinelerinde Е3 hata kodunun nedenleri

OF, OC, OE, E3 hatası oluşursa, bunun nedeni şunlar olabilir:

 • Tahliye hortumunun kanalizasyon borusuna yanlış bağlanması. Sonuç olarak, çamaşır makinesi bu hortumdan suyla doldurulur;
 • su doldurma vanasının tıkanması;
 • düşük kaliteli yıkama tozunun kullanılması veya yıkama döngüsü başına miktarının aşılması;
 • kontrol modülünde meydana gelen arıza.

Oldukça sık, Samsung çamaşır makinelerindeki hatayı gidermek için kullanıcıların bir uzman çağırması gerekir. Ciddi bir arıza meydana gelebilir.

Hata ile ne yapmalı

Sorunu çözmek için, hata kodunda nasıl sorun giderileceğini bilmek zorundasınız. Ve bu doğrudan E3 göstergesinin ortaya çıkış nedenine bağlıdır.

İşte durumu düzeltmek ve çamaşır makinesinin doğru çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler:

 1. Tamburda çok fazla toz varsa, bol miktarda köpük oluşur. Basınç şalteri borusuna girer ve artan basınç oluşturur. Bu nedenle, su seviye sensörü boşaltma işlemine başlar. Çamaşır makinesi ekranında 0C, 0E, E3 kodu görünür. Bu durumda, suyu boşaltmanız ve çamaşırları çıkarmanız gerekir. Ardından, tamburu temizlemek için durulama modunu çalıştırın. Ardından, OC hatasının kaybolduğundan emin olmak için tekniği başlatın.
 2. Çamaşır makinesi tahliye hortumuna doğru şekilde bağlanmamışsa, ekranda OE, OF, E3 belirecektir. Kanalizasyon borusuna doğru boşaltma yapılması gerekir.
 3. Kontrol modülünde geçici bir arıza varsa, işte bunun nasıl düzeltileceği. Bu nedenle, çamaşır makinesini kapatın ve fişi prizden çekin. Çamaşır makinesini 5 dakika bırakın, ardından açın ve yıkama işlemine başlayın.

Hatayı sıfırlamanın bu yolları yardımcı olmazsa, çamaşır makinesinin profesyonel bir şekilde denetlenmesi gerekir.

Bir uzmanın yardımını gerektiren

Samsung çamaşır makinesinde OS, OE, E3, OF ile işaretlenmiş hatalara neden olan diğer ciddi arızalar:

 • Su seviyesinin sensörü arızalı. Bu elemanın değiştirilmesi gerekiyor;
 • Basınç şalterinin borusu ve hava haznesi tıkanmış. Bu elemanları temizlemek gerekir;
 • Arızalı kontrol denetleyicisi. Sigortayı veya kontrol cihazının tamamını değiştirin;
 • Doldurma valfı arızalı. Bu bölüm değiştirme gerektirir;
 • Su seviyesi sensörünün telinde zayıf temas veya kopma. – Hasar görmüş kabloları bağlamanız veya yeni bir kabloyu kablolarla takmanız gerekir.

İlk önce nedenini bulmak için E3 hata kodunu kendiniz halledebilirsiniz. Ancak çoğu zaman kullanıcıların arızaları ortadan kaldıracak bir uzmandan yardım almaları gerekir.

Sonraki Servis Önceki Servis
1 Yorum
 • Unknown
  Unknown 24 Kasım 2021 12:08

  Selamlar Samsung marka çamaşır makinam su alıyor fakat tampur dönmüyor bekliyor sonra hata kodu veriyor E3 hatası

Yorum Yap
comment url